Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Otoczenie wokół Obelisku płk. Leopolda Lisa-Kuli w Kosinie coraz piękniejsze

Email Drukuj PDF

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” w Kosinie zmodernizowało w miesiącu czerwcu br. obejście wokół obelisku płk. Leopolda Lisa-Kuli w Kosinie.

Modernizacja polegała na wymianie kamienia „otoczaka” na tzw. „kliniec” oraz położeniu kostki brukowej w kolorze szaro-czerwonym jako dojście do tablicy pamiątkowej. Wyrównano również krawężniki otaczające plac obelisku.

W/w prace wykonała firma WZPHU „MAZUR” p. Tomasza Mazura z Kosiny.

Inwestycja, której koszt wyniósł: 3.500,01 zł sfinansowana została prawie w całości ze środków Stowarzyszenia „Inicjatywa” pochodzących w większości z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych przez darczyńców. Dlatego wszystkim, którzy obdarzyli nas zaufaniem i wspomogli przez to finansowo pragniemy serdecznie podziękować. Dzięki Waszej pomocy możemy realizować własne przedsięwzięcia, tak jak m.in. opisaną wyżej inwestycję.

W poprzednich latach wykonane zostało ogrodzenie z metalowych słupków i biało – czerwonego łańcucha oddzielające część placu od torów kolejowych, w celu ostrzeżenia i zachowania bezpieczeństwa osób przebywających na terenie obelisku, szczególnie dotyczy to młodzieży i dzieci. Wykonano również ławeczki na metalowym stelażu, a także tabliczki dojazdowe do obelisku ustawione przy głównych drogach.

Stowarzyszenie „Inicjatywa” każdego roku opiekuje się tym miejscem poprzez systematyczne koszenie trawy, malowanie ogrodzenia czy ławeczek oraz uaktualnianie tablicy znajdującej się przy obelisku. Przy koszeniu trawy pomagają również pracownicy sołtysa.

Nasza organizacja była inicjatorem remontu drogi dojazdowej do obelisku tj. drogi Kosina – Głuchów. Pilotowaliśmy nasz wniosek przez kilka lat i dzięki poparciu przez radnych wsi Kosina, Radę Sołecką oraz sołtysa, jak również przychylności Wójta Gminy Łańcut droga ta została wyremontowana w całości.

Te wszystkie poczynania dają efekty w postaci coraz większej liczby osób odwiedzających to miejsce: pieszo, rowerami i własnymi samochodami. Jest to nie tylko młodzież, ale również osoby dorosłe. My sami uważamy, jako członkowie Stowarzyszenia „Inicjatywa”, że o takie miejsca należy dbać, modernizować je oraz upiększać, bo jest to cząstka naszej polskiej historii.

Zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie byli przy obelisku płk. Leopolda Lisa-Kuli w Kosinie, aby rekreacyjnie czy przejazdem odwiedzili i poznali miejsce urodzenia naszego bohatera – legionisty.

 

Janusz Kluz – Prezes Zarządu

Poprawiony: niedziela, 02 sierpnia 2015 18:27
 

Relacja z IX Pielgrzymki Rowerowej do Skarżyska Kamiennej

Email Drukuj PDF

To był cudowny i wyjątkowy czas. Rower, bagaż i intencje w sercu.

Jak co roku Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” z Kosiny organizuje wspaniałe pielgrzymki rowerowe do różnych miejsc związanych z kultem maryjnym. W bieżącym roku od 4 do 7 lipca pielgrzymowaliśmy już po raz dziewiąty, tym razem do Skarżyska- Kamiennej. Celem tegorocznej pielgrzymki było Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.

W kilku słowach opiszę to miejsce, do którego tak wytrwale jechaliśmy na naszych jednośladach.

Miasto Skarżysko – Kamienna położone jest w północnej części województwa świętokrzyskiego. Od południa graniczy z dużym kompleksem leśnym, który jest pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej. Liczba mieszkańców wynosi około 50 tyś.

W Sanktuarium Matki Bożej w Skarżysko – Kamienna znajduje się kopia cudownego obrazu z Wilna, która umieszczona jest we wnętrzu Ostrej Bramy. Pierwsza Msza Św. w kaplicy w Ostrej Bramie celebrowana była 22 października 1981 r. przez kardynała Henryka Gulbinowicza. Kościół został konsekrowany w 1995 r. przez kardynała Józefa Glempa. Kaplica na wzór Ostrobramskiej z Wilna połączona jest z kościołem. Obraz z Ostrej Bramy słynie wielkimi łaskami i jest otoczony wielką czcią. Obok Świątyni znajduje się Dom Miłosierdzia, w którym prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkanaście posiłków dla bezdomnych.

Hasłem przewodnim, które towarzyszyło nam podczas pielgrzymowania były słowa znajdujące się na Bramie: „Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”.

W pielgrzymce uczestniczyło 13 osób, w tym 11 rowerzystów. Pozostałe dwie osoby to: pilot grupy rowerowej i kierowca busa z platformą. Uczestnikami były osoby z parafii rzymsko – katolickich z Kosiny, Łańcuta, Chodaczowa, Jarosławia i nie tylko.

/Link do galerii zdjęć z Pielgrzymki - Skarżysko Kamienna 2015/

 

Poprawiony: piątek, 17 lipca 2015 13:40 Więcej…
 

Zdjęcia z Pielgrzymki do Kodnia

Email Drukuj PDF

Ponieważ okazało się, że zdjęcia z Pielgrzymki do Kodnia gdzieś "znikły" i nie wyświetlały się, zostały więc ponownie dodane i są dostępne w galerii pod tym linkiem -> Kosina - Kodeń 2014.

 

Już wkrótce relacja z tegorocznej Pielgrzymki do Skarżyska Kamiennej autorstwa Justyny oraz oczywiście zdjęcia w galerii.

 

Sprawozdanie za rok 2014

Email Drukuj PDF

W Menu głównym w dziale Stowarzyszenie -> Sprawozdania dostępny jest bilans i rachunek wyników Stowarzyszenia za rok 2014.

Link to sprawozdań: Sprawozdania.

Zapraszamy do zapoznania się.

 

Regulamin Pielgrzymki Rowerowej Kosina - Skarżysko Kamienna

Email Drukuj PDF

Regulamin Pielgrzymki Rowerowej  Kosina - Skarżysko Kamienna

organizowanej przez Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” w Kosinie

w dniach od 4 lipca 2015 roku do 7 lipca 2015 roku

 

 

1. Hasło pielgrzymki:

„Matko Miłosierdzia, pod Twoją obronę uciekamy się”

 

2.  Cel pielgrzymki:

a) odnowa duchowa

b) ożywienie wiary, ubogacenie ducha poprzez praktykę modlitwy

c) wyjednanie łask poprzez modlitwę i trud pielgrzymi

d) popularyzacja kolarstwa i turystyki rowerowej

e) propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji

 

3. Organizator:

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” w Kosinie

 

4. Termin:

4 lipca 2015 roku – 7 lipca 2015 roku

 

5. Trasa i terminarz:

* 4 lipca /sobota/ Kosina – Sandomierz ok. 105 km

Ze względu na najdłuższy odcinek trasy, po przyjeździe – zakwaterowanie, wspólna kolacja i czas wolny do noclegu.

* 5 lipca / niedziela/ Sandomierz – Święty Krzyż ok. 60 km

Dzień rozpoczynamy mszą św. o godz. 7.00. Po śniadaniu wyjeżdżamy na trasę. Po przyjeździe wspólne wejście na Święty Krzyż / przez las cały czas pod górę ok. 2,5 km w jedną stronę, następnie zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem, zejście na dół, kolacja i nocleg.

* 6 lipca /poniedziałek/ Święty Krzyż – Skarżysko Kamienna ok. 45 km

Po drodze zwiedzamy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie, następnie, kompleks klasztorny Opactwa Cysterskiego w Wąchocku. Po przyjeździe do „Małego Wilna” i zakwaterowaniu, msza św. o godz. 18.00, następnie kolacja, czas wolny i nocleg.

* 7 lipca /wtorek/ pobyt do obiadu w Skarżysko Kamienna.

Msza św. wraz z odsłonięciem obrazu o godz. 7.00, następnie śniadanie, zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej z przewodnikiem, czas wolny na modlitwę, zakup pamiątek i po obiedzie ok. godz. 14.30 powrót busem do Kosiny.

Trasa przebiega po drogach asfaltowych.

Poprawiony: wtorek, 02 czerwca 2015 08:03 Więcej…
 


Strona 9 z 14

Coś z galerii :)

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 12005