Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Nowe logo Stowarzyszenia

Email Drukuj PDF

Poprawiony: piątek, 09 lipca 2021 15:24
 

102. ROCZNICA BOHATERSKIEJ ŚMIERCI PUŁKOWNIKA LEOPOLDA LISA – KULI

Email Drukuj PDF

Czy równie piękna i słoneczna-  jak w marcowy poranek 2021-  była pogoda  7. marca 1919 roku, pod Torczynem, gdy na wieczną wartę przechodził Leopold Kula – Lis, nasz rodak, legionista, bohater?

To historyczny paradoks, zginął , gdy Polska odzyskała upragnioną niepodległość; oddał życie, broniąc granic nowej Ojczyzny.

Sztab Generalny WP donosił w komunikacie: „Śmierć nie oszczędziła tego dzielnego żołnierza, a wróżącego wielkie nadzieje, dowódcę. Ciężko ranny, wkrótce zmarł. Młoda armia polska straciła jednego z najlepszych swych bohaterów”. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Niepodległości.

„Ciało Leopolda Lisa-Kuli, który tuż przed śmiercią mianowany został podpułkownikiem, przewieziono pociągiem do Warszawy. Trumnę, wśród setek innych, ozdobił wieniec z szarfą: „Memu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”. Po mszy żałobnej odbyła się manifestacja patriotyczna na Placu Saskim. W asyście dwóch szwadronów kawalerii, dwóch kompanii piechoty oraz wojskowej orkiestry, dębowa trumna została przewieziona na armatniej lawecie na Dworzec Wiedeński.

14 marca żałobny pociąg przybył do Krakowa, skąd, po oddaniu honorów wojskowych i odprawieniu modłów, skierował się do Rzeszowa. Najmłodszy pułkownik II Rzeczpospolitej został pochowany na cmentarzu Pobitno.”

Po latach zbudowano mu grobowiec z marmuru, stylizowany na sarkofag rycerski, z wyrytymi nazwami miejscowości, o które walczył. W Torczynie, w miejscu, gdzie Lis otrzymał śmiertelny postrzał, w 1929 roku odsłonięto  monument upamiętniający patrona 23. Pułku Piechoty.

Po 102 latach od tamtych wydarzeń pamięć o Leopoldzie Lisie – Kuli pozostaje wciąż żywa. Przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „ Inicjatywa” w Kosinie, Przy Obelisku,  w miejscu urodzenia tego wyjątkowego kosinianina, złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz, oddając hołd Jego bohaterstwu.

Poprawiony: czwartek, 11 marca 2021 11:33
   

Podziękowania za XIII Pielgrzymkę Rowerową

Email Drukuj PDF

XIII Pielgrzymka Rowerowa Kosina - Zamość - Kazimierz Dolny - Sandomierz - Kosina już za nami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za te cztery dni, na przestrzeni których przemierzyliśmy szczęśliwie ponad 500 km. Odwiedziliśmy piękne miejsca, mogliśmy wyciszyć się u stóp Matki Bożej Kazimierskiej.

Podziękowania również dla Banku Spółdzielczego w Łańcucie za wsparcie finansowe jakie przekazał na organizację XIII Pielgrzymki.

Poprawiony: piątek, 09 sierpnia 2019 08:14
 

Już 1 sierpnia wyrusza nasza Pielgrzymka!

Email Drukuj PDF

Przygotowania do Pielgrzymki dobiegają końca, bo już 1 sierpnia 2019 r. w czwartek ruszamy w trasę!

 

Przypominam, że Pielgrzymka rozpoczyna się 1 sierpnia 2019 roku mszą św. o godz. 6.45 w kościele parafialnym w Kosinie.

Na mszę św. udamy się w stroju kolarskim ubrani w koszulki oraz spodenki kolarskie (wspólne wejście do kościoła o godz. 6.40).

Wcześniej przed mszą św. zapakujemy bagaż do busa (1 torba podróżna na 1 osobę).

Po mszy św. i błogosławieństwie na czas pielgrzymowania, na stopniach kościoła zrobimy wspólne zdjęcie i około godz. 7.45 wyruszymy w trasę.

 

Przypominam również, że wszystkie kwestie związane z organizacją, informacją o miejscach noclegów, kontaktem do osób odpowiedzialnych za organizację są zamieszczone w Regulaminie pielgrzymki.

 

Do zobaczenia w czwartek 1 sierpnia :)

Poprawiony: poniedziałek, 29 lipca 2019 11:58
 


Strona 7 z 19

Z galerii

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 41570