Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Pułkownik Leopold Lis - Kula
Pułkownik Leopold Lis - Kula

Zbliża się kolejna, bo już 93 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto przy tej okazji przypomnieć postać Pułkownika Leopolda Lisa - Kuli. Całe swoje krótkie życie poświęcił Ojczyźnie. Kim był ten człowiek, liczący zaledwie 22 lata w dniu swojej śmierci? W okresie międzywojennym był stawiany ówczesnej młodzieży za wzór patriotyzmu, jego postawa pokazywała, jak należy pracować dla dobra Ojczyzny. Aleksandra Piłsudska, w przedmowie zamieszczonej w książce pt. “Pułkownik Leopold Lis-Kula”, napisała o Nim, iż swoją pracą, trudem i entuzjazmem na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości, stał się zaprzeczeniem przysłowia: “głową muru nie przebijesz”.

Bohaterski legionista okresu I wojny światowej i obrońca odradzającej się w 1918 r. Polski - pułkownik Leopold Lis-Kula żył zgodnie z zasadą ujętą w "Przykazaniach Legionisty":

"Najświętszą po Bogu, tak w pokoju, jak i na wojnie, jest Ojczyzna, wszelako miłość tę potwierdza jeno czyn".

W 1932 roku, w trakcie odsłonięcia pomnika płk. Kuli, generał Rydz - Śmigły mówił:
"Wierność aż do śmierci Polsce i umiłowanie zawodu żołnierskiego - to cechy charakteru pułkownika Lisa - Kuli. Daleki od egoizmu, zawsze skromny, przekonany, że jeszcze za mało dał z siebie dla sprawy, z pogodą w sercu i z uśmiechem na ustach, radośnie szedł naprzód. Żołnierze o takich duszach to filary naszej armii i naszych cnót: męstwa i honoru".

Coś z galerii :)

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 28276