Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Otwarcie Biblioteki Parafialnej w Kosinie

Email Drukuj PDF

W pierwszą niedzielę Adwentu 2017 roku odbyło się w Kosinie otwarcie Biblioteki Parafialnej. Zamysł powstania biblioteki zrodził się jesienią 2015 roku. W budynku tzw. wikarówce, gdzie mieszkali księża wikariusze zalegały w piwnicy znajdujące się na półkach i posadzce duże ilości książek różnej tematyki.

Obecny ksiądz proboszcz Wiesław Twardy przeniósł wikariuszy do rozbudowanej plebanii i zostały puste pomieszczenia. W celu zagospodarowania dwóch pomieszczeń zaproponował Stowarzyszeniu „Inicjatywa” urządzenie w nich Biblioteki Parafialnej. Zarząd jednomyślnie przyjął propozycję Ks. Prałata. Członkowie Stowarzyszenia zaangażowali się w te prace, aby osiągnąć zamierzony cel. Dokonano odnowienia pomieszczeń poprzez malowanie ścian, drzwi, wymianę zamków i klamek w drzwiach oraz wykonanie drewnianych regałów. Wieczorami lakierowali regały, porządkowali książki, założyli karty książek, karty katalogowe i karty czytelnika. W oknach zainstalowano nowe rolety. Pozyskano nowe stoliki i krzesła.

Jedno pomieszczenie przeznaczono na typową bibliotekę, natomiast w drugim pomieszczeniu urządzono „Izbę pamięci parafii Kosina”. W tym pomieszczeniu postawiono 2 gabloty szklane w których zmieszczono pamiątki po zmarłym ks. prałacie Józefie Prajsnarze oraz ks. prałacie Janie Rybaku. Na ścianach zamieszczono zdjęcia upamiętniające historię życia parafialnego w Kosinie. Znajdują się na nich m.in.: „stary” drewniany kościół pw. św. Stanisława oraz budowa nowego, zdjęcia „starej plebani” budowa wikarówki, rozbudowa Domu bł. Achillesa, zdjęcia z poświęcenia kościoła św. Stanisława, zdjęcia z jubileuszu ks. prałata J. Prajsnara czy wykaz księży proboszczów, którzy pracowali w Kosinie od 1409 roku i wiele, wiele innych.

Stan woluminów na koniec listopada 2017 roku wynosił 2226 egzemplarzy. Część księgozbioru pochodzi również od parafian. Wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia naszej biblioteki i „Izby pamięci” składamy serdeczne podziękowania, szczególnie siostrom zakonnym z Domu bł. Achillesa.

Zapraszamy do zwiedzania „Izby pamięci” i odwiedzenia naszej biblioteki. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś interesującego oraz do dalszego powiększania stanu liczebnego naszych książek.

Biblioteka czynna jest w każdy piątek (oprócz świąt) w godzinach 18.00 - 19.00.

 

Ks. Wiesław Twardy

Janusz Kluz

 

Poprawiony: piątek, 29 grudnia 2017 00:50  

Coś z galerii :)

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 12393