Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego "INICJATYWA" w Kosinie

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Wycieczka do Pierszajów na Białorusi

Email Drukuj PDF

Pierszaje

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „Inicjatywa” zaprasza na:


Wycieczkę do Pierszajów na Białorusi

miejsca męczeńskiej śmierci Bł. Ojca Achillesa Puchały

 

Termin wycieczki: 17 – 20 sierpnia 2016 roku

 

W programie wiele atrakcji m.in.:

 • zwiedzanie Grodna, Nowogródka, Mińska, Mira, Nieświeża, itd.;
 • zwiedzanie zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
 • miejsca związane z życiem sławnych Polaków: Adama Mickiewicza, Elizy Orzeszkowej, Czesława Niemena, rodu Radziwiłłów;

 

Zapisy przedłużamy do końca kwietnia 2016 roku


Przy zapisie należy podać:

 • imię, nazwisko, adres, nr telefonu, PESEL, nr paszportu (ważność min. 3 miesiące od daty powrotu z Białorusi, dwie strony wolne);
 • wpłacić zaliczkę w wysokości 400 zł na konto Stowarzyszenia;
 • w celu wyrobienia wiz – paszport j.w., wypełniony formularz wizowy, 1 aktualne zdjęcie (wym. 3,5x4,5 cm, biometryczne, kolorowe, na wprost).

 

Cena wycieczki: ok. 1100 zł oraz ok. 30 EURO na bilety wstępów.


Świadczenia zawarte w cenie: 3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, przewodnik, wiza, ubezpieczenie, przejazd autokarem.

 

Zapisy i kontakt:

tel. 17 224 62 06 kom. 604 645 643 /wieczorem/, kom. 663 489 789, kom. 606 667 302;

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Dane do wpłaty:

Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego „INICJATYWA” 37 – 112 Kosina 630

nr konta: 09 9177 0008 2001 0002 7603 0001

 

Dokładny program wycieczki:

 

Dzień 1: Łańcut – Białystok – Kuźnica - Grodno – Lida

4.30 – Łańcut – wyjazd

spotkanie z opiekunem grupy w Białymstoku, przejazd do Grodna

Zwiedzanie Grodna: Stary Zamek, Nowy Zamek, Kościół Bernardynów, Cerkiew Borysa i Gleba na Kołoży, Katedra, Kościół Brygidek, Kościół Franciszkanów, Cerkiew Bazylianek, Dom Elizy Orzeszkowej, Pomnik Elizy Orzeszkowej.

ok. 19.30 – zakwaterowanie w hotelu w Lidzie, kolacja (pokoje 1 i 2 osobowe z łazienką)

 

 

Dzień 2: Lida – Brzozówka - Nowogródek – Mir

śniadanie, przejazd do Lidy

Lida to białoruskie miasto z bogata przeszłością. Nazwa miasta pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego trzebież, czyli wykarczowany las. W ten właśnie sposób, w środku puszczy na granicy litewsko – ruskiej powstał obronny gród, na miejscu którego w 1323 roku książę Giedymin wybudował murowany zamek.

Zwiedzanie zamku Giedymina z XIV w., doszczętnie spalonego w pożarze 1891 r., a odrestaurowanego w 1976 r. Program animacyjny na zamku „Ślub Jagiełły”. Spacer po centrum miasta (kościół Podwyższenia Krzyża Świętego 1747-1770r., katedra (sobór) św. Michała Archanioła 1797-1825r.)

Brzozówka – zwiedzanie Huty Szkła „Niemen”, zakup pamiątek.

Miejscowość została założona pod koniec XIX w. W 1898 wzniesiona została huta szkła, która od 1900 nosi nazwę "Niemen". W latach 1921-1939 istniała tutaj Huta Szklana Juliusza Stollego Niemen, będąca eksporterem szkła do wielu krajów i regionów na świecie, m.in. do: Holandii, Francji, Palestyny, Syrii, Argentyny, Kanady czy Afryki. 1/4 polskiego szkła eksportowanego pochodziła właśnie z tej fabryki. W hucie tej m.in. wyprodukowano urnę na serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zwiedzanie Nowogródka jest to jedno z najstarszych miast Białorusi (1044 r) zawsze było ważnym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym, najpierw Wielkiego Księstwa Litewskiego, potem Rzeczypospolitej, teraz Białorusi. W XIII w. książę litewski Mendog uczynił Nowogródek stolicą Wielkiego Księstwa. Z tego okresu pochodzi Zamek, na którym Mendog przyjął chrzest koronował się na króla Litwy. Dziś zachowały się fragmenty dwóch imponujących baszt, a Góra Zamkowa jest niezwykle malowniczym miejscem.

Zwiedzanie najważniejszych zabytków:

 • Kościół farny, zbudowany w XIV-XV w., przebudowany w wieku XVII. Tu ochrzczony został A. Mickiewicz. W tym samym kościele kilka wieków wcześniej odbył się ślub Władysława Jagiełły z księżniczką  Sońką Holszańską, matką królów Polski z dynastii Jagiellonów. Kopiec A. Mickiewicza (usypany w latach 1924-1931)
 • Pomnik A. Mickiewicza, Muzeum A. Mickiewicza, Cerkiew św. Borysa i Gleba z pocz. XVI w., Dawny kościół franciszkanów z początku XVIII w. (zamieniony na cerkiew   prawosławną), Hale-kramy (pochodzą z 1812), Meczet (wzniesiony w 1792 r., przebudowany w 1855 r.)

Przejazd w kierunku Mira, zwiedzanie zamku w Mirze

Tu możemy zobaczyć piękny gotycki zamek z ok. 1500 r., przebudowywany w poł. XVI i w XVII w. Uważa się, że zamek mirski mógł być jednym z pierwowzorów zamku opisanego w „Panu Tadeuszu”. Obiekt został niedawno gruntownie odrestaurowany i sprawia niezwykłe wrażenie. Został wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

ok. 19.00 – przejazd do Nieświeży, zakwaterowanie, kolacja

 

Dzień 3: Nieśwież – Mińsk

śniadanie

zwiedzanie kościoła farnego i zamku w Nieświeżu

Nieśwież

Zespół pałacowo-ogrodowy Radziwiłłów w Nieświeżu został założony w 1583 roku przez księcia Radziwiłła Sierotkę, pałac zbudowano wg projektu włoskiego architekta Jana Marię Bernardoni. Przez stulecia rezydencję nieraz była przebudowana i obecnie ma cechy różnych stylów architektonicznych: renesansu, wczesnego i późnego baroku, klasycyzmu, moderny, neogotyku. Pałac otoczony jest zaporami, rowami, twierdzami i systemem stawów w romantycznym parku, po którego dróżkach i ścieżkach jest tak przyjemnie spacerować. Zespół pałacowo-zamkowy Radziwiłłów w roku 2005 został wpisany do rejestru światowego dziedzictwa UNESCO.

Ważnym zabytkiem Nieświeża jest Fara p. w. Bożego Ciała – pierwsza w Rzeczypospolitej budowla barokowa. Bardzo ważną budowlą Nieświeża jest połączony z zamkiem kościół jezuitów pw. Bożego Ciała, zbudowany w latach 1587-1603. Stanowi on mauzoleum 102 członków rodziny Radziwiłłów.

przejazd do Mińska

autokarowa wycieczka po Mińsku oraz spacer po starówce Mińska.

Mińsk - pierwsza wzmianka o nim w dawnych kronikach sięga 1067 roku. Niestety starożytne miasto zachowało niewiele materialnych świadczeń swojej wieloletniej historii: w czasach II wojny światowej miasto było prawie doszczętnie zniszczone i dosłownie powstało z popiołów. Główna autostrada i najdłuższa droga białoruskiej stolicy – Prospekt Niepodległości – jest znany dzięki unikalnej zabudowie w stylu „stalinowskiego empire”. Kompleks budynków prospektu i przyległych ulic pretenduje do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wizytówkami stolicy są Kościół Świętych Szymona i Heleny, który częściej jest nazywany po prostu Czerwonym kościołem; śnieżnobiały ratusz na Placu Swobody, Górne Miasto – serce starego Mińska, gdzie znajdują się dwie główne świątynie białoruskiej stolicy: prawosławny Sobór Duchu Świętego i katolicka Archikatedra Imienia Najświętszej Maryi Panny; przytulne Trojeckie Przedmieście, 40-metrowy obelisk na Placu Zwycięstwa. Kilka lat temu stolica sprawiła sobie nową wizytówkę – budynek Narodowej Biblioteki Białorusi w kształcie ogromnego diamentu.

ok. 18.00 – 19.00 zakwaterowanie w hotelu w Mińsku

20.00 – kolacja

 

Dzień 4: Mińsk – Pierszaje – Stare Wasiliszki – Grodno – Białystok - Łańcut

śniadanie, wykwaterowanie grupy i wyjazd z Mińska

zwiedzanie miejscowości Pierszaj, w której został zamordowany Błogosławiony Ojciec Achilles Puchała

przejazd do Starych Wasiliszek

Stare Wasiliszki – miejsce urodzenia Czesława Niemena, Muzeum w domu rodzinnym artysty, kościół św. Piotra i Pawła

ok. 16.00 – wyjazd w kierunku granicy

ok. 19.00 przyjazd do Białegostoku

ok. 24.00 powrót do Łańcuta


Serdecznie zapraszamy!

Poprawiony: poniedziałek, 18 kwietnia 2016 19:45  

Coś z galerii :)

Galeria

Reklama
Reklama

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Statystyka

Odsłon : 14527